Przejdź do treści
Strona główna » Podstawowe rodzaje podnośników koszowych

Podstawowe rodzaje podnośników koszowych

  Podnośnik koszowy to jedno z najczęściej spotykanych narzędzi w branży budowlanej, znane ze swojej wszechstronności i przydatności w różnorodnych zadaniach. Jego obecność nie ogranicza się wyłącznie do placu budowy, lecz obejmuje także liczne inne obszary, gdzie korzystne są rozległe możliwości, jakie oferuje podnośnik z koszem osobowym. Nasza firma aktywnie uczestniczy w świadczeniu usług podnośnikowych, nie tylko w kontekście budownictwa, ale również w zastosowaniach obejmujących różnorodne zadania, które wymagają wsparcia podnośnika. Jakie podnośniki są najczęściej spotykane? Zapraszamy do lektury artykułu, który odrobinę przybliży tematykę różnych rodzajów podnośników koszowych.

  Podnośniki koszowe – rodzaje

  Nazwa „podnośnik koszowy” obejmuje szeroką gamę pojazdów i urządzeń wyposażonych w kosz osobowy. Ze względu na zróżnicowaną konstrukcję, funkcje oraz metody podnoszenia kosza, podnośniki te można sklasyfikować na kilka głównych typów. Dzięki tej różnorodności istnieje możliwość dopasowania odpowiedniego podnośnika do konkretnych zadań, które ma on skutecznie wykonać.

  Podnośniki samojezdne

  Ten typ podnośnika jest wyposażony we własny napęd, zazwyczaj zasilany akumulatorowo, co umożliwia mu samodzielne poruszanie się. Charakterystyczną cechą podnośników samojezdnych jest ich niezależność od konieczności korzystania z samochodów lub innych środków transportu do przemieszczania się. Dzięki temu rodzajowi podnośników można efektywnie wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

  Podnośniki samojezdne występują w dwóch głównych modelach: teleskopowym i przegubowym. Różnice między nimi obejmują udźwig oraz zasięg ramienia podnośnika.

  Przeczytaj TEN ARTYKUŁ i dowiedz się więcej o zastosowaniu podnośników koszowych.

  Podnośniki samochodowe

  Ten rodzaj podnośnika stanowi doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza gdy konieczne jest przewożenie go na duże odległości, co wyklucza zastosowanie podnośników samojezdnych. W przypadku prac terenowych szczególnie korzystne są podnośniki samochodowe, montowane na podwoziu auta ciężarowego. Charakteryzują się one imponującą wysokością podnoszenia kosza osobowego, umożliwiającą szerokie spektrum zastosowań. Różnice między poszczególnymi modelami podnośników samochodowych obejmują producentów podwozi, masę, rodzaje napędu oraz maksymalną wysokość roboczą.

  Wybór podnośnika samochodowego to doskonała opcja dla wszelkich prac, które wymagają dojazdu na znaczną odległość oraz tam, gdzie istotne jest zastosowanie ramienia podnośnika o dużym zasięgu.

  Podnośniki na przyczepie

  Te podnośniki koszowe łączą najlepsze cechy podnośników samojezdnych i samochodowych. Charakteryzują się łatwością przemieszczania na dużych odległościach. Istotnym atutem jest możliwość korzystania z samochodu przewożącego podnośniki na przyczepie do indywidualnych celów, co stanowi ważny aspekt dla wielu firm korzystających z tego rodzaju urządzeń podnośnikowych.

  Podnośniki montowane na przyczepie różnią się między sobą pod względem powierzchni podestu, sposobu podnoszenia oraz maksymalnej wysokości roboczej. Są praktyczne w transporcie, wszechstronne i wygodne w obsłudze.

  rodzaje podnośników koszowych

  Podnośniki nożycowe

  Podnośniki nożycowe stanowią fascynujący rodzaj urządzeń, które można podzielić nie tylko ze względu na rodzaj napędu, ale także metodę podnoszenia. Mechanizm działania tych podnośników oparty jest na dwóch krzyżujących się ze sobą ramionach, które unoszą kosz osobowy pionowo. Zastosowana zasada działania polega na wyprostowaniu tych ramion, co gwarantuje imponującą stabilność nawet przy dużych rozmiarach podestów. Podnośniki nożycowe sprawdzają się doskonale zarówno w pracach wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że mechanizm nożycowy umożliwia precyzyjne zatrzymywanie kosza osobowego na dowolnej wysokości.

  Podnośniki na gąsienicach

  Podnośniki na gąsienicach, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z napędu gąsienicowego. Charakteryzują się niewielką masą, ograniczoną szerokością oraz udźwigiem wynoszącym 200 kg (jak w przypadku modelu Teupen LEO 30). To najwęższe i najbardziej zwinne podnośniki koszowe, zdolne do samodzielnego poruszania się i sterowane za pomocą zdalnego pilota. Mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Podnośniki na gąsienicach doskonale sprawdzają się wewnątrz budynków oraz w miejscach, gdzie tradycyjny, duży podnośnik koszowy nie mógłby się zmieścić.

  Podnośniki teleskopowe

  Podnośniki teleskopowe cechują się imponującym zasięgiem, przy jednoczesnej niewielkiej wadze i gabarytach. Są doskonałe do prac na dużych wysokościach. Ich ramię jest teleskopowe, co oznacza, że można je wysuwać, dostosowując jego długość do konieczności pracy na określonej wysokości. Wprowadza to efektywność w realizację zadań z poziomu kosza osobowego.

  Jeśli nie wiesz jak wybrać podnośnik do swojego zadania – jesteśmy tu dla Ciebie! Z przyjemnością pomożemy w realizacji usług podnośnikowych na wysokości i zapewnimy odpowiednie pojazdy.

  wynajem podnośników